Past Competition Results

 

15th Annual - CSU Student Research Competition Results

April 27-28, 2001
Outstanding Presenters and Runner-up(s)

15th Annual - CSU Student Research Competition Results

Outstanding Presenter Biological & Agr. Sci. undergraduate Session #3

Francine M. Dickie, CSU Chico

Runner-up Biological & Agr. Sci. Undergraduate Session #3

Autumn S. Ivy, CSU Los Angeles

Runner-up Biological & Agr. Sci. Undergraduate Session #3

Sadie L. Smith, CSU Chico

Outstanding Presenter: Biological & Agr. Sci. Undergraduate Session #4

Sharon E. Coope, CSU San Bernardino

Runner-up: Biological & Agr. Sciences Undergraduate session #4

Oscar Garcia, CSU Fullerton

CSU Fresno Participant: Biological & Agr. Sciences Undergraduate session #4

Jovita M. Ornelas, Promoter Fusions to Study Conservation of Regulation

Outstanding Presenter Biological & Agr. Sci. Graduate, Session #12

Cary Coburn, CSU, Chico

Runner-up Biological & Agricultural Science, Graduate, Session #12

Mary Elizabeth Dawson, San Jose State University

CSU Fresno Participant: Biological & Agricultural Science, Graduate, Session #12

Mint Sajeemas Pasakdee, The Effect of Composted Biosolids on Trace Element Accumulation and Fruit Quality in Field Grown Apricots

Outstanding Presenter: Biological & Agr. Sciences Graduate Session #13

Colby J. Linder, CSU, Fresno

Runner-up: Biological & Agr. Sciences Graduate Session #13

Rian Craig, San Diego State University

CSU Fresno Participant: Biological & Agr. Sciences Graduate Session #13

Christy Fiorentino Early Onset of Lupus Symptoms in MRL/1 pr Mice Correlates to the Production of IgG Antibodies Crossreactive with Both Cyanobacterial and Human(Hela) Extract

CSU Fresno Participant: Biological & Agr. Sciences Graduate Session #13

Lori A. Orosco, rDNA analysis of Microbial Community Structure and Diversity in Fumigated Agricultural Soils

Outstanding Presenter: Business, Economics & Public Administration Graduate & Undergraduate

Drew Lepis & Cheryl E. Bloch, Cal Poly SLO

Outstanding Presenter: Creative Arts & Design Graduate

Sandra Gutierrez, CSU Long Beach

Runner-up: Creative Arts & Design Graduate

John R. Niec, CSU Hayward

Outstanding Presenter: Creative Arts & Design Undergraduate

Maki Morizumi and Indra Englund, CSU, San Francisco

Outstanding Presenter: Engineering & Computer Science Graduate & Undergraduate

Abhijit Chaudhari, CSU Northridge

Runner-Up: Engineering & Computer Science Graduate & Undergraduate (the judges scored this a tie)

Robbie Singh Sidhu, San Jose State University Damon Brown & Mathew Catlett, CSU San Marcos

Outstanding Presenter: Humanities & Letters Graduate

Katharine Anne Rodger, San Jose State University Colby

Runner-up: Humanities & Letters Graduate

Anne Marie Insull, Sonoma State
Francein Rohrbacher, CSU Northridge

Outstanding Presenter: Humanities & Letters Undergraduate

Erin O’Donnell Miller, CSU Bakersfield

Runner-up: Humanities & Letters Undergraduate

Sara Plummer, CSU Chico